MANUÁLNA LYMFODRENÁŽNA MASÁŽ

lymfodrenazna-masazLymfodrenážna masáž je veľmi jemná technika vykonávaná v pomalom rytme. Pohyb lymfy je závislý hlavne na pohybe  svalov.  Ochabnutosť svalov, nedostatok pohybu, jednostranná záťaž, prekyslenie organizmu a tesné oblečenie sú časté príčiny nedostatočného toku lymfy –  škodlivé látky sa hromadia v tkanivách a kĺboch. Lymfatické cesty môžu byť narušené počas operácií, ožarovania, úrazov, opakovaným alebo chronickým zápalom, zhubnými ochoreniami. Najčastejšími prejavmi nedostatočného toku lymfy sú pocity únavy, „ťažké“ nohy, celulitída, oslabenie imunitného systému a opuchy. Je dôležité, aby tok lymfy nebol narušený, pretože lymfatický opuch, tzv. lymfedém patrí medzi chronické ochorenia, ktoré sa nedajú definitívne vyliečiť.

Na rozdiel od krvného systému, lymfatický systém  nemá centrálnu pumpu – srdce – tak ako srdcovocievna sústava.  Lymfa je bezfarebná tekutina, vzniká v medzibunkových priestoroch z tkanivového moku a prúdi v lymfatických cievach, prechádza cez lymfatické uzliny, ktoré sú  akési „filtračné stanice“. Uzliny zachytávajú a pohlcujú cudzorodé častice, bránia vzniku choroboplodných zárodkov a sú miestom tvorby protilátok. Lymfatické cievy odvádzajú lymfu do žilového systému.

Aplikovaním lymfodrenážnej masáže dochádza  k „rozprúdeniu“ toku lymfy, telo sa zbaví  prebytočnej vody – opuchy a krvné výrony sa vstrebú, zaniknú vačky pod očami, masáž pomáha znižovať bolesť svalov, zlepšuje prekrvenie tkanív a svalov, zlepšuje celkovú činnosť tkanív a  podporuje správnu činnosť hlboko uložených orgánov.

Manuálna lymfodrenáž pomáha vyhladiť čerstvé jazvy, upokojiť reumatické bolesti a artrózy. Rovnako zbaví Vaše telo napätia, uvoľní dýchacie cesty. Manuálna lymfodrenáž je vhodná aj pre ľudí, ktorí majú vnútorné kŕčové žily, pôsobí i ako prevencia kŕčových žíl. Lymfodrenážna masáž  znižuje bolesť v dôsledku infekcie, zápalu, ožarovania alebo chemoterapie, je veľmi prospešná ako prevencia onkologických ochorení, pôsobí na autoimunitné ochorenia, chronické alergie, bolesti hlavy, migrény.

Lymfodrenáž sa odporúča po fyzickej záťaži (predchádza sa svalovej horúčke), po chrípkových ochoreniach, ako prevencia u tých, ktorí sú vystavení dlhodobému státiu alebo sedeniu, táto masáž je vhodná ako prevencia opuchov pred ortopedickými, chirurgickými a gynekologickými operáciami. Opuchy, na ktoré je možné aplikovať lymfodrenáž: 1. latentný opuch (pocit napätia, tlaku, ťažoby, únavy, plnosti končatín), 2. reverzibilný opuch (na opuchnutom mieste po stlačení nezostane „jamka“, po dlhšom polohovaní – zdvihnutie na vyššie miesto – opuch zanikne).

Z kozmetického pohľadu je lymfodrenážna masáž využívaná ako prevencia proti vzniku celulitídy, vrások na krku, tvári a  dekolte. Pravidelnou aplikáciou  spôsobí úbytok tukových buniek – zníži prejavy celulitídy, pozastavuje proces celulitídy, upravuje hmotnosť, ktorá môže klesnúť o 3-5 kg, spomaľuje proces starnutia pleti.

Odporúča sa lymfodrenážna masáž:

– detoxikácia                                –  do mesiaca  2 krát

– očistný režim                            –  do mesiaca  3-4 krát

– zdravotné potiaže, opuchy    – 1 krát za týždeň  (kým potiaže nezaniknú)

 

S lymfodrenážnou masážou je vhodné začať v jarných mesiacoch – detoxikácia; opuchy sú v lete menej výrazné (zlepšienie až o 80 %)

 

Kontraindikácie:

 • bakteriálna, vírusová  infekcia
 • onkologické ochorenia
 • žilová trombóza
 • zvýšená činnosť štítnej žľazy
 • horúčkovité stavy
 • ochorenia srdca, pečene, obličiek
 • vysoký a kolísavý krvný tlak
 • astma, chronická bronchytída
 • diabetes
 • glaukóm
 • kožné ochorenia
 • menštruácia
 • tehotné ženy môžu absolvovať len lymfodrenáž nôh (bolesť, opuch)
 • rizikové tehotenstvo
 • POZOR – masáž nesmie byť aplikovaná:  ireverzibilný – trvalý opuch (disfunkcia lymfatického systému); – elefantizácia (slonia noha)

BYŤ V POHODE KAŽDÝ DEŇ – doprajte uvoľnenie sebe a rodine, priateľovi ….. Darčekovú poukážku – objednať – cez kontaktný formulár, prosím

lymfodrenazna_90min